seo friendly

وبسایت شما می تواند با رعایت برخی نکات مناسب موتورهای جستجو و به اصطلاح SEO Friendly طراحی شده باشد. شاخصی که باید در زمان شروع طراحی به آن توجه شود. به همین منظور موارد مختلفی وجود دارد که شما باید از آنها به عنوان یک راهکار برای هرچه بهتر کردن سئوی وبسایت در طراحی خود بهره ببرید.

در اینجا 5 نکته برای بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو شرح داده می شود که سایت شما نمی تواند بدون آنها در زمینه SEO موفق عمل کند.

1- اضافه کردن ویژگی واکنشگرا (Responsive)

بدون شک امروزه دستگاه های همراه مانند موبایل، تبلت و… درصد بزرگی از جستجوهای روزانه در موتورهای جستجو و بازدید از وبسایت ها را به خود اختصاص می دهند. همین نکته کافیست تا سایت طراحی شده توسط شما دارای ویژگی واکنش گرا باشد.

ویژگی طراحی واکنشگرا این است که دسترسی آسان و راحتی را برای دستگاه های مختلف همچون: گوشی های همراه، تبلتها و لپ تاپ ها فراهم می کند. شما به عنوان یک توسعه دهنده، دیگر نیاز به ایجاد چندین صفحه برای اندازه های مختلف صفحه نمایش نخواهید داشت. تمام کاری که باید انجام شود ساخت یک پوسته واکنشگراست که میتواند به صورت خودکار خود را با صفحه نمایش دستگاه ها منطبق کند.

2- اضافه کردن متون مهم

متن همیشه بهترین گزینه برای بات های موتورهای جستجو بوده است. به همین خاطر است که بازاریابی محتوا یکی از مهمترین ابزار بازاریابی به شمار می آید. در هریک از صفحات سایت شما باید مقداری متن قرار گیرد؛ برای مثال توضیح کوتاه کمتر از 150 کلمه قطعا بهتر از آن است که صفحه شما خالی باشد! اگر شما در صفحه ای خاص، ویدیو یا یک تصویر بارگذاری کرده باشید، اطمینان حاصل کنید که در پایین آن متنی قرار داده باشید که شامل توضیحاتی در مورد آنها باشد.

عنوان و همچنین توضیحات متا باید مهم در نظر گرفته شوند. عنوان شما باید بین 50 تا 60 کاراکتر و توضیحات متا بین 150 تا 160 کاراکتر محدود شوند. هرگز بهینه سازی کلمات کلیدی در آنها را فراموش نکنید. یک اشتباه متداول در کسب و کارها این است که اطلاعات را بر روی تصاویر قرار می دهند. ربات های جستجو از خواندن متونی که در داخل تصاویر قرار گرفته است عاجزند!

اگر شما میخواهید شماره تلفن، نشانی و ایمیل اضافه کنید، آنها را در جایی مانند زیر تصویر قرار دهید. این کار یک راه آسان برای در جریان قرار دادن بات های جستجو و همچنین افرادی که مایل هستند با شما ارتباط برقرار کنند می باشد. همچنین اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط در نشانی سایت خود را فراموش نکنید. این کار باعث بالا بردن بهینه سازی کلمات کلیدی و کمک به کاربران برای شناسایی بهتر محتوای صفحه شما می شود.

3- بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر به وسیله متن باعث افزایش مشاهده در جستجو می شود. تصاویری که بهینه شده اند غالبا شانس بیشتری در موتورهای جستجو دارند. برخی از راه ها که توسط آن شما می توانید تصاویر را بهینه سازی کنید عبارتنداز:

  • نامگذاری تصویر با اضافه کردن کلمات کلیدی خاص
  • استفاده از ویژگی های HTML در تصویر
  • ایجاد یک عنوان (Caption) برای تعریف تصاویر

4- داشتن ساختار ناوبری مبتنی بر متن

ساختار پیوند ناوبری وبسایت باید براساس مجموعه‌ی وبسایت شما باشد. برای مثال، شما می توانید صفحات خود را در یک صفحه مهم لینک کنید. به هرحال شما نباید تجربه کاربری را فراموش کنید. زمانی که در حال طراحی ساختار ناوبری وبسایت خود هستید، اطمینان حاصل کنید که لینک های شما از 3 سطح بیشتر عمق نداشته باشند. مهم است که ساختار ناوبری شما برای بازدیدکنندگان قابل فهم و همچنین برای ربات های جستجو قابل اجرا و استفاده باشد.

5- تغییر مسیر را به یاد داشته باشید (Redirect)

در زمان ایجاد نسخه جدیدی از یک صفحه در وبسایت، نسخه قدیمی صفحه خود را فراموش نکنید. حذف کردن صفحات قدیمی، سبب به وجود آمدن مشکل بیشتری خواهد شد؛ زیرا موتورهای جستجو فکر میکنند که صفحه دیگر وجود ندارد بنابراین آن را از نتایج جستجو حذف خواهند کرد. باید سعی کنید با باخبرسازی بات ها و ارجاع بات ها و بازدیدکنندگان از نسخه قدیمی به نسخه جدید با اعمال تغییر مسیر، از ایجاد و نمایش صفحه 404 جلوگیری کنید.

استفاده از تغییر مسیر 301 برای انتقال از نسخه قدیمی وب به نسخه جدید، باتهای جستجو را آگاه می کند. این کار می تواند به شما برای بازگرداندن ترافیک، بهتر شدن سئو و همچنین حفظ کردن قدرت دامنه کمک کند. برای تغییر مسیر می توانید از افزونه های تغییر مسیر استفاده کنید. همچنین تماس با شرکت توسعه دهنده میتواند به شما برای ایجاد فایل جدید .htaccess در سرور وبسایت کمک کند.  شما حتی می توانید با شخصی سازی صفحه 404 از آن در صورتیکه تغییر مسیر به صفحه جدید را فراموش کرده اید کمک بگیرید. به این صورت بازدیدکننده مستقیم به صفحات جایگزین هدایت می شود؛ در این صفحه میتواند پیوندهایی به صفحه اصلی وبسایت، صفحه درباره یا صفحه تماس قرار گیرد.

طراحی یک وبسایت سئو فرندلی، فقط درباره این که خودتان را در موتور جستجو مشاهده کنید نیست. بلکه در مورد طراحی یک پوسته است که با عملکرد مناسب یک تجربه کاربری دوستانه را به ارمغان می آورد. بنابراین زمانیکه وبسایت خود را طراحی می کنید، اطمینان حاصل کنید که هم برای موتور جستجو و هم بازدیدکننده مورد پسند باشد.

دیدگاه