متاباکس چیست

به زبان ساده Metabox ها در وردپرس قابلیت/قسمتی برای دریافت و یا نمایش اطلاعات است. قابل تنظیم با توجه به نیازها، و دارای ویژگیهایی نظیر کشیدن و رها کردن و باز و بسته شدن می‌باشند. نمونه‌های مختلفی از آنها را در قسمت ایجاد یک نوشته می‌توانید مشاهده کنید؛ مانند متاباکس انتشار، نویسنده، برچسب‌ها و…

دلایل استفاده از متاباکس بسته به نیاز متفاوت است. اما برای ایجاد ویژگی‌های جدید در وردپرس مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال اگر می‌خواهید فیلدهای مختلفی را در تمام نوشته‌هایی که منتشر می‌کنید به نمایش بگذارید دو روش در پیش‌رو دارید:

  1. استفاده از زمینه‌های دلخواه
  2. استفاده از متاباکس

استفاده از زمینه‌های دلخواه در مواردی که تعداد استفاده از آن زیاد نباشد بهترین گزینه است! اما اگر طبق مثال بالا برای هر نوشته به تعداد متعددی فیلد و اطلاعات نیاز دارید بهتر است از متاباکس استفاده کنید. در ادامه با چگونگی یک متاباکس در قسمت نوشته‌ها آشنا می‌شوید.

ایجاد متاباکس وردپرس

add_action('add_meta_boxes', 'dw_addmeta');

function dw_addmeta() {
    add_meta_box('dangoweb-metabox', 'metabox title', 'metabox callback', 'post', 'advanced', 'low');
}

توضیحات:

-در خط ابتدایی با ایجاد add_action و استفاده از اکشن add_meta_boxes با استفاده از تابعی که در ادامه با نام dw_addmeta (هرنامی می‌تواند باشد) قرار گرفته متاباکس خود را در زمان ایجاد متاباکس‌ها اضافه می‌کنیم.

-در خط بعدی تابع خود را ایجاد می‌کنیم.

-اکنون برای ایجاد متاباکس از تابع add_meta_box استفاده می‌کنیم که دارای آرگومان‌های مختلف است که در ادامه هرکدام توضیح داده می‌شود.

id: شناسه متاباکس (نام دلخواه)

title: عنوان متاباکس

callback: محتوای اصلی که می‌تواند شامل نوشته، فرم، فیلد و… باشد. (با استفاده از یک تابع می‌توان محتوای مورد نظر را وارد کرد)

screen: مکان نمایش متاباکس را مشخص می‌کند. (post, page, dashboard, link …)

context: مکان قرارگیری متاباکس در صفحه که شامل مقادیر advanced و side می‌باشد. در صفحه ایجاد نوشته اگر توجه کنید دو تا قسمت وجود دارد که یک قسمت در برگیرنده ویرایشگر، زمینه‌های دلخواه و.. بوده که بخش اصلی است؛ و قسمت دیگر نوارکناری بوده و شامل انتشار، برچسب‌ها، دسته بندیها و…

  • advanced: نمایش متاباکس در بخش اصلی
  • side: نمایش متاباکس در نوارکناری

priority: اولویت قرارگیری متاباکس شامل مقادیر (high, core, default, low) می‌باشد.

با استفاده از این آموزش می‌توانید یک متاباکس را برای سایت خود ایجاد کنید. اما برای اینکه بتوانید اطلاعات خود را وارد، ذخیره و به نمایش بگذارید در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

دیدگاه