اگر به تازگی با شبیه سازهای سرور در کامپیوتر مانند: Wampserver یا xampp آشنا شده اید و یا از کاربران این نرم افزارها هستید، این آموزش در صورت بروز مشکل در فعال نشدن apache بکارتان خواهد آمد.

رفع خطای port 80 در xampp

در نرم افزار xampp پس از نصب و هنگام فعالسازی apache با خطایی مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که نشانگر اشغال بودن پورت 80 در ویندوز است. به همین علت apache امکان فعال شدن و استفاده از این پورت را ندارد.

xampp apache port error

روش حل این مشکل اختصاص یک پورت دیگر برای استفاده apache است. طبق تصویر زیر بر روی دکمه config کلیک کرده و گزینه httpd.conf را انتخاب کنید. پس از انتخاب، فایلی با همین نام در notpad باز می شود. حالا نوبت پیدا کردن و ویرایش پورت مورد استفاده است.

xampp apache config

ctrl+F را بزنید و listen را جستجو کنید. طبق تصویر زیر، عدد 80 روبروی Listen نمایانگر پورت مورد استفاده apache است آن را به 8080 تغییر دهید. پس از ذخیره تغییرات و بستن فایل، xampp را ریستارت کنید. خواهید دید مشکل فعالسازی apache حل شده است.

xampp config apache listen

رفع خطای Port 80 در wampserver

حل این مشکل در wampserver هم مانند xampp بوده با این تفاوت که در ومپ‌سرور کنترل پنلی وجود ندارد. و از طریق کلیک بر روی آیکن این نرم افزار در نوار وظیفه رایانه خود به تنظیمات آن دسترسی خواهید داشت. زمانی که مشکلی در فعال شدن وجود داشته باشد رنگ آیکن wamp مانند تصویر زیر نارنجی می شود.

wampswrver apache error

بر روی آیکن کلیک راست کرده و در منوی باز شده tools را انتخاب کنید. با باز شدن منوی دیگر بر روی گزینه use a port other than 80 کلیک کنید. در پنجره باز شده عدد 80 نمایانگر پورت مورد استفاده apache است آن را به 8080 تغییر دهید.

wampswrver apache config

پس از اعمال تغییرات آیکن wampserver به رنگ سبز تغییر خواهد کرد.

حال برای دسترسی به لوکال هاست به این نشانی در مرورگر مراجعه کنید.

http://localost:8080

دیدگاه

 1. سینا
  یکشنبه, 19 سپتامبر, 2021 - 13:25

  چجوری ریستارت کنیم

  پاسخ
  1. دانگو وب
   یکشنبه, 19 سپتامبر, 2021 - 15:00

   با زدن دکمه stop و بعد start عمل ریستارت انجام می شود.

   پاسخ
 2. هانیه
  جمعه, 29 اکتبر, 2021 - 13:41

  سلام من این خطارو زمانی که میخوام وارد پنل سایت خودم که براش هاست خربداری کردم دریافت می کنم. ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  1. دانگو وب
   جمعه, 29 اکتبر, 2021 - 18:37

   سلام وقت بخیر
   اگر در استفاده از هاست خطایی دریافت می کنید، بهترین راه ارسال درخواست پشتیبانی به سرویس دهنده خودتان است.

   پاسخ