replace http to https

در آموزش تغییر مسیر نشانی سایت از http به https در وردپرس روش انتقال نشانی سایت پس از فعالسازی گواهی https آموزش داده شد. اما برخی کاربران از اینکه نشانی های موجود در مطالب و همچنین تصاویر کماکان از پروتکل http استفاده کرده و در زمان انتقال به https تبدیل می شوند. تصمیم بر نوشتن این آموزش برای رفع این مشکل گرفتیم.

در این آموزش فرض را بر این گذاشتیم که شما مرحله اول انتقال نشانی به پروتکل https که در پیوند بالا اشاره شد را انجام داده‌اید. پس از آن شما باید نشانی های موجود در نوشته اعم از پیوندها و تصاویر را تغییر دهید. اینکار را می توان به دو روش انجام داد:

  1. استفاده از افزونه‌های مرتبط
  2. بکارگیری کوئری در mysql

ابتدا دو افزونه را برای انجام اینکار معرفی کرده سپس روش استفاده از کوئری را پی می گیریم.

افزونه Search & Replace

از این افزونه برای جستجو و جایگزینی هرموردی در پایگاه داده استفاده می شود. برای حل مشکل نشانی ها در سایت خود ابتدا افزونه را از مخزن وردپرس نصب کرده و پس از فعالسازی آن، از فهرست مدیریت > ابزار > Search & Replace را انتخاب کنید. پس از ورود، از زبانه Backup Database و با کلیک برروی دکمه Create SQL File از پایگاه داده خود پشتیبان تهیه کرده تا در صورت ایجاد مشکل بتوانید آن را بازیابی کنید. سپس مانند تصویر زیر به زبانه Search & Replace رفته و در فیلد مربوط به Search for نشانی قبلی خود و در فیلد Replace with نشانی جدید خود که از پروتکل https استفاده می کند را بنویسید.

search replace

پس از وارد کردن نشانی از قسمت Select tables که انتخابگر جداول موجود در پایگاه داده شماست، تمام آنها را انتخاب کرده و بر روی دکمه Do Search & Replace کلیک کنید تا جستجو و جایگزینی به اتمام برسد. با استفاده از این افزونه به راحتی هرچه تمام‌تر می توانید نشانی‌های خود و همچنین تغییرات دیگر را در پایگاه داده خود انجام دهید.

افزونه SSL Insecure Content Fixer

این افزونه تنها برای رفع مشکل ناامن بودن نشانی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و عملا برای جایگزینی ریشه‌ای مانند افزونه قبلی که معرفی شد نیست؛ اما میتواند تکمیل کننده آن باشد. تا اگر مشکلی در نشانی‌ها وجود داشت رفع نماید. پس از نصب این افزونه از مخزن وردپرس از فهرست مدیریت > SSL Insecure Content رفته و گزینه Capture All را فعال و تنظیمات را ذخیره کنید.

بکارگیری کوئری در mysql برای جایگزینی نشانی

پیشنهاد می شود اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید از انجام آن خودداری کرده و از افزونه  Search & Replace استفاده کنید. این روش تنها برای افزایش اطلاعات بیان می شود.

پس از ورود به مدیریت هاست خود (Cpanel or DirectAdmin) وارد phpmyadmin شده و پایگاه داده وردپرس خود را انتخاب کنید. وارد زبانه SQL و کوئری‌ها زیر را نوشته و اجرا کنید.

توجه: نشانی سایت خود را جایگزین نشانی dangoweb.ir کنید.

-جایگزینی در سطر post_content

UPDATE wp_posts SET `post_content` = REPLACE (`post_content`, 'src="http://dangoweb.ir', 'src="https://dangoweb.ir');

-جایگزینی در سطر guid

UPDATE wp_posts SET `guid` = REPLACE (`guid`, 'src="http://dangoweb.ir', 'src="https://dangoweb.ir');

با بکارگیری این روش نشانی‌های شما با نشانی جدید جایگزین و مشکل رفع خواهد شد!

دیدگاه