اگر به تازگی با شبیه سازهای سرور در کامپیوتر مانند: Wampserver یا xampp آشنا شده اید و یا از کاربران این نرم افزارها هستید، این آموزش در صورت بروز مشکل در فعال نشدن apache بکارتان خواهد آمد.

رفع خطای port 80 در xampp

در نرم افزار xampp پس از نصب و هنگام فعالسازی apache با خطایی مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که نشانگر اشغال بودن پورت ۸۰ در ویندوز است. به همین علت apache امکان فعال شدن و استفاده از این پورت را ندارد.

روش حل این مشکل اختصاص یک پورت دیگر برای استفاده apache است. طبق تصویر زیر بر روی دکمه config کلیک کرده و گزینه httpd.conf را انتخاب کنید. پس از انتخاب، فایلی با همین نام در notpad باز می شود. حالا نوبت پیدا کردن و ویرایش پورت مورد استفاده است.

ctrl+F را بزنید و listen را جستجو کنید. طبق تصویر زیر، عدد ۸۰ روبروی Listen نمایانگر پورت مورد استفاده apache است آن را به ۸۰۸۰ تغییر دهید. پس از ذخیره تغییرات و بستن فایل، xampp را ریستارت کنید. خواهید دید مشکل فعالسازی apache حل شده است.

رفع خطای Port 80 در wampserver

حل این مشکل در wampserver هم مانند xampp بوده با این تفاوت که در ومپ‌سرور کنترل پنلی وجود ندارد. و از طریق کلیک بر روی آیکن این نرم افزار در نوار وظیفه رایانه خود به تنظیمات آن دسترسی خواهید داشت. زمانی که مشکلی در فعال شدن وجود داشته باشد رنگ آیکن wamp مانند تصویر زیر نارنجی می شود.

بر روی آیکن کلیک راست کرده و در منوی باز شده tools را انتخاب کنید. با باز شدن منوی دیگر بر روی گزینه use a port other than 80 کلیک کنید. در پنجره باز شده عدد ۸۰ نمایانگر پورت مورد استفاده apache است آن را به ۸۰۸۰ تغییر دهید.

پس از اعمال تغییرات آیکن wampserver به رنگ سبز تغییر خواهد کرد.

حال برای دسترسی به لوکال هاست به این نشانی در مرورگر مراجعه کنید.

http://localost:8080

مطالب مرتبط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *